ADVICE BROKER s.r.o

Aktuality

Viník odjel od nehody. Kdo vám škodu zaplatí?

06/11/2015

Přijdete k zaparkovanému autu a je zrasované tak, že ho nemůžete poznat. Nebo možná „jen“ zmáčknuté. Každopádně, někdo vám způsobil škodu a k odpovědnosti se nehlásí – po pachateli ani vidu, ani slechu. V horším případě vás jiný řidič nabourá přímo na silnici a od nehody ujede. Poradíme, jak postupovat.

Škodu, kterou vám způsobí jiný řidič, obvykle proplácí pojišťovna z jeho povinného ručení – od toho je povinné. Jenže co dělat, když je viník neznámý? Pomoct může havarijní pojištění nebo garanční fond České kanceláře pojistitelů (ČKP).

1. Policii volejte vždycky. A shánějte svědky
Za normálních okolností se policie k nehodě volá, když předpokládaná škoda přesáhne sto tisíc korun nebo když je někdo zraněný. V případě, že viník od nehody odjel – a nenechal na sebe kontakt třeba na lístečku za stěračem, volejte policii vždycky. Třeba budete mít štěstí a podaří se ho vypátrat – například díky kameře v okolí. Pomoct můžou i výpovědi svědků, určitě se ptejte a poznamenejte si kontakty. Policie na místě všechno nafotí, ale pro jistotu obstarejte i vlastní fotografie škody a místa činu, budou se hodit při jednání s pojišťovnou.
Když vás nabourají před vašimi zraky nebo jde o nehodu na silnici, snažte se zapamatovat si a poznamenat SPZ, případně aspoň značku a barvu auta.

2. Pozor na lovce nehod
Když vás někdo na silnici nabourá a ujede, může být situace ještě stresovější než jindy. Snažte se ale zachovat chladnou hlavu a odolejte tlakům lovců nehod, kteří často přispěchají „na pomoc“ jako první. Jejich služby můžou přijít zatraceně draho:
Autopojištění a asistenční služby: Lovci nehod číhají. Na vaše peníze!

3. Viník se našel: škodu platí pojišťovna nebo garanční fond
Když se viník najde, pojišťovna škodu proplatí z jeho povinného ručení. Když se ukáže, že řidič zákonné pojištění nemá, proplácí se škoda z garančního fondu České kanceláře pojistitelů, která pak z hříšníka částku vymáhá. Formulář, kterým škodu ČKP ohlásíte, najdete zde.

4. Škody na zdraví? Vše kryje garanční fond
Pokud viník odjede od vážné dopravní nehody, při které je někdo zraněn, nebo dokonce zemře, a pachatele se nepodaří vypátrat, jsou poškozenému veškeré škody na zdraví i majetku uhrazeny z garančního fondu České kanceláře pojistitelů. Formulář, kterým škodu ohlásíte, najdete zde.

5. Pomůže havarijko, když ho máte
Když se viník nezjistí a poškozené je „pouze“ auto a plechy, může škodu, kterou vám na vozidle způsobil neznámý pachatel, pokrýt vaše havarijní pojištění – na rozdíl od povinného ručení je ovšem nepovinné, takže ho zdaleka všichni řidiči nemají sjednané. Pro někoho možná dobrý důvod o něm zauvažovat.

6. Pachateli hrozí tresty
Když řidič odjede od dopravní nehody, dopustí se přestupku, za který hrozí sedm trestných bodů a ve správním řízení pokuta ve výši dva a půl až pět tisíc korun. Když stejný přestupek spáchá dvakrát během dvanácti po sobě jdoucích měsíců, může být potrestán zákazem řízení až na půl roku.
Jestli při nehodě došlo ke zranění, jde už o trestný čin neposkytnutí pomoci, za který hrozí až pět let vězení.

Znáte to všichni, ale v tom stresu člověk snadno udělá botu. Malé opáčko neuškodí. Co dělat při nehodě?

- Policii volejte, když předpokládaná škoda přesáhne sto tisíc, dojde ke zranění či usmrcení, škodě na majetku třetí osoby, nebo nejste schopni sami obnovit plynulost provozu. Nebo když dojde k poškození nebo zničení součásti nebo příslušenství pozemní komunikace. Nebo když se neshodnete ohledně podstatných okolností dopravní nehody. Nebo třeba máte podezření, že je druhý řidič pod vlivem alkoholu.
- V jiných případech to půjde bez policie. Stačí společně vyplnit a podepsat záznam o dopravní nehodě - musí obsahovat určení místa a času dopravní nehody, identifikaci účastníků a vozidel, popis příčin nehody, jejího průběhu a následků. Využijte k tomu formulář s názvem Evropský záznam dopravní nehody, respektive sadu těchto formulářů, které pojišťovny rozdávají klientům - jde o samopropisovací papíry, které se po vyplnění a podpisu oběma účastníky nehody oddělí; každý účastník pak předá svou část pojišťovně.
- Poznamenejte si SPZ, značku, typ a VIN kód vozidel zúčastněných na nehodě. Dále jména, bydliště, telefonní čísla zúčastněných řidičů a údaje o jejich pojištění – název a sídlo pojistitele.
- Obstarejte plánek či náčrtek místa nehody, důkladnou fotodokumentaci místa nehody a škod.
- Poznamenejte si kontakt na svědky a jejich identifikační údaje.
- Neprodleně nehodu oznamte své pojišťovně. Pokud jste nehodu a škodu způsobili vy, budete věc řešit s pojišťovnou, u které máte uzavřené povinné ručení. Jestli jste nehodu nezavinili, obraťte se s uplatněním nároku na pojistné plnění na pojišťovnu viníka nehody, respektive na Českou kancelář pojistitelů, pokud jde o nárok na plnění z garančního fondu.

Zdroj: http://www.penize.cz/povinne-ruceni/304532-vinik-odjel-od-nehody-kdo-vam-skodu-zaplati

« Zpět

Kontaktujte nás

+420 725 605 533