ADVICE BROKER s.r.o

Aktuality

Lyžování v zahraničí: Stačí kartička pojištěnce?

16/02/2016

Lyžařská sezóna je v plném proudu. Tedy… v Česku ani ne. Možná se chystáte ještě vyrazit do některého ze zahraničních horských středisek a řešíte, jestli uzavřít cestovní pojištění nebo se spolehnout na evropský průkaz zdravotního pojištění. Nejste si jistí, na co všechno se evropská průkazka vztahuje a kdy naopak nestačí?

V rámci zdravotního pojištění, které si povinně platíte, máte nárok na nezbytné ošetření v jakémkoliv státu Evropské unie, Norsku a Švýcarsku. Jako potvrzení o pojištění slouží Evropský průkaz zdravotního pojištění, zkrácené EHIC (European Health Insurance Card). Jde o modrou kartičku pojištěnce, kterou jste dostali od své zdravotní pojišťovny a prokazujete se s ní u lékaře i doma v Česku.

Když se vydáte za hranice, třeba právě za lyžovačkou, může Evropský průkaz zdravotního pojištění posloužit jako základní pojistná ochrana. Počítejte ale s tím, že některé výlohy spojené s ošetřením budete muset platit sami.

Bezplatné ošetření? Ne tak docela
Chvilka neopatrnosti na sjezdovce, kterou odnesete zraněním. Pokud máte EHIC, pomoc můžete hledat ve zdravotnickém zařízení, které má smlouvu s pojišťovnami veřejného systému – ve veřejných a státních zdravotnických zařízeních. Ze zákona tam máte nárok na nezbytnou lékařskou péči za stejných podmínek, jako pojištěnec daného státu. Což v praxi často znamená, že si, stejně jako místní, budete muset za zdravotní péči připlatit.

Spoluúčast se v jednotlivých státech liší. Někde platíte za ošetření, jinde za recept, téměř všude za hospitalizaci. Ve Francii dělá poplatek za pobyt v nemocnici 18 eur za den, navíc si nemocnice účtují 20 procent nákladů. V Rakousku počítejte s částkou v rozmezí 11 až 20 eur za den, podle toho, v jaké jste spolkové zemi. Podobně se i v Itálii sazby liší v závislosti na regionu.

Do státní nemocnice daleko: Co dělat
Počítat byste měli i se situací, kdy bude veřejné zdravotnické zařízení daleko. Zaleží, kam se vydáte. O špatné dostupnosti veřejných zdravotnických zařízení se mluví zejména v souvislosti s rakouskými horskými středisky. „Síť veřejných zdravotnických zařízení je široká, nedostatečný počet smluvních zařízení s veřejným systémem pojištění považujeme za mýtus. Nevylučujeme, že existuje případ, kdy v odlehlých oblastech existuje pouze soukromé ambulantní zařízení a i místní Rakušané mají cestu k lékaři obtížnější. Obecně lze ale konstatovat, že v každém větším horském středisku existuje smluvní zdravotnické zařízení, které lékařskou péči poskytne,“ uvádí Jan Sechter, velvyslanec České republiky v Rakousku.

Seznam veřejných zdravotnických zařízení v Rakousku najdete na internetu:

- Rakouská lékařská komora: seznam smluvních zařízení

Ani v ordinaci soukromého lékaře nebo nemocnici vám ošetření pravděpodobně neodmítnou. Připravte se ale na fakturu, kterou vám za něj vystaví. „Pokud by pojištěnci byla poskytnuta péče v zařízení, které není smluvně navázáno na systém veřejného zdravotního pojištění, může požádat o proplacení nákladů za ošetření. Avšak v případě žádosti v tarifech státu poskytnutí by zřejmě bylo vyčíslení nulové. V případě žádosti v tarifech České republiky by odpovídalo nákladům na stejnou péči v českém smluvním zdravotnickém zařízení,“ vysvětluje tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

Jinak řečeno, zdravotní pojišťovna proplatí náhradu za ošetření pouze do výše českých cen – revizní lékař na základě předložených dokladů vyčíslí, kolik by česká zdravotní pojišťovna vyplatila za stejné ošetření českému zdravotnickému zařízení.

Zásah horské služby: Počítejte s placením
Vedle návštěvy soukromé ordinace můžou nastat i jiné situace, které si vyžádají vyrovnání účtu z vlastní peněženky. V Rakousku ani Francii nehradí veřejný zdravotní systém zásah horské služby nebo letecký transport do nemocnice – uhrazení nákladů, když bude takový zásah potřeba, bude tedy na vás.

Pokud se vydáte do Rakouska pouze za sjezdovým lyžováním, nemusí jít podle velvyslance Jana Sechtera o zásadní problém. „V lyžařských střediscích na sjezdovkách nezasahuje horská služba, ale zpravidla technické prostředky a personál provozovatele. Transport k silnici, kde již pacienta přebírá záchranná služba, se uskutečňuje lanovkou, saněmi nebo rolbou a není nám znám případ, že by za tento transport musel zraněný hradit,“ vysvětluje.

Kdo se rozhodne lyžovat ve volném terénu nebo si udělat výlet na běžkách, musí ale počítat s tím, že ho v případě úrazu bude nejspíš zachraňovat horská služba a náklady na její výjezd půjdou z jeho kapsy.

Evropský zdravotní průkaz se vedle toho nevztahuje ani na převoz zraněného zpět do Česka nebo v nejhorším případě – převezení ostatků.

Na co EHIC nestačí
Komu nestačí běžný standard Evropského zdravotního pojištění, může vybírat z nabídky cestovních pojištění. Komerční, ale také zdravotní pojišťovny nabízejí cestovní pojištění, které kryje zásah horské služby, transport i převezení zpět do Česka. Navíc se můžete bez váhání nechat ošetřit u soukromých lékařů a v privátních zdravotnických zařízeních, ve veřejných se pak z komerční pojistky hradí i případná spoluúčast. Samozřejmě platí, že musíte vybrat pojištění s dostatečnými pojistnými limity. K takovým nemusí vždycky patřit cestovní pojištění, které dostanete například k platební kartě.

Vedle toho se může hodit také připojištění odpovědnosti za škodu, které je možné v rámci cestovka uzavřít. Pro případ, že byste na sjezdovce zranili jiného lyžaře, který by po vás chtěl odškodnění.

Zdroj: http://www.penize.cz/zdravotni-pojisteni/308810-lyzovani-v-zahranici-staci-karticka-pojistence

« Zpět

Kontaktujte nás

+420 725 605 533